Pilne 1.webp

pierwsze weto prezydenta: andrzej duda odrzuca ustawę budżetową na 2024 rok z krytyką mediów publicznych

Prezydent Andrzej Duda podjął zdecydowaną decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której przewidziano 3 miliardy złotych na media publiczne. W wpisie na portalu X, Duda wyraził swoje oburzenie, argumentując, że taka alokacja środków stanowi rażące łamanie Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Wskazał, że konieczne jest naprawienie mediów publicznych zgodnie z prawem.

Duda nie tylko zawetował, ale także zapowiedział własny projekt ustawy. Po Świętach planuje złożyć go do Sejmu, obejmując m.in. podwyżki dla nauczycieli. W apelu do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz Marszałka Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prezydent wezwał do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku.

Prezydent skonfrontował się również z krytyką ze strony PiS, szczególnie po wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński wyraził wiarę, że Duda zmieni zdanie, krytykując jego brak aktywności. Odpowiadając na te zarzuty, Duda w wywiadzie dla Radia ZET skrytykował działania koalicji rządzącej. Stwierdził, że minister Bartłomiej Sienkiewicz złamał Konstytucję, nie zgadzając się na to, aby uchwały Sejmu zastępowały czy zmieniały ustawy.

Tak stanowcza reakcja prezydenta na próbę finansowania mediów publicznych poprzez ustawę budżetową budzi zainteresowanie i rzuca światło na napięcia w polskiej polityce. Decyzja o wicie jest również elementem szerszego sporu o przyszłość mediów i demokratycznych instytucji w kraju.


Andrzej Duda, weto prezydenta, ustawy budżetowe, media publiczne, konstytucja, demokracja, podwyżki nauczycieli, Sejm, Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska, PiS, Jarosław Kaczyński, Bartłomiej Sienkiewicz, Radio ZET

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/pierwsze-weto-prezydenta-andrzej-duda-oglosil-decyzje-6976911861455360a

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone