Wiceminister edukacji.webp

płacowe rewolucje w edukacji: podwyżki dla nauczycieli i zmiany systemowe

Podwyżki dla nauczycieli. Lubnauer: "Ważne było, by realnie przekraczały 1500 zł".

Obiecaliśmy? To będą! - mówi wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Chodzi o podwyżki dla nauczycieli - najpóźniej w marcu powinni dostać pieniądze. W rozmowie z WP Lubnauer zapowiada też wymianę kuratorów, zmniejszenie liczby lekcji religii i zlikwidowanie HiT.

Rozmawiacie z ZNP nie tylko o podwyżkach? Także o ocenach nauczycieli czy kwestiach awansu zawodowego. Będziemy dalej rozmawiać w zespołach. Nauczyciele nie będą odtąd doświadczać hejtu ze strony ministerstwa, czy mediów publicznych i będą naszym partnerem. Nie będzie tak, że ministerstwo jest dla nich zamknięte. Zaczynamy czas otwartości i dialogu.

Szukamy osób niezależnych, z doświadczeniem, dobrze postrzeganych przez środowisko i nieupartyjnionych. Chcemy szkoły odpolitycznionej i wolnej od ideologii.

Co z religią w szkole? Zaproponowaliście jedną godzinę zamiast dwóch... Będziemy rozmawiać z Episkopatem na ten temat. Konieczne będzie też przygotowanie nowych aktów prawnych. Zależy nam, żeby lekcje religii nie odbywały się pomiędzy innymi lekcjami. Chcemy, żeby dzieci nieuczęszczające na religię dobrze się w szkole czuły i nie musiały w tym czasie siedzieć na korytarzu czy w świetlicy. Szkoła ma być przyjazna każdemu dziecku.

Zależy nam także, żeby ocena z religii nie wpływała na możliwość dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, bo to nie wiara powinna decydować, kto się dostanie do jakiego liceum.

Co dalej z przedmiotem Historia i Teraźniejszość? Trwają prace nad tym, żeby szkoła nie była ani ideologiczna, ani partyjna. Postaramy się od przyszłego roku szkolnego zlikwidować HiT w takiej postaci, w jakiej jest obecnie.

Obiecywaliście, że w szkołach nie będzie prac domowych... W pierwszej kolejności apelujemy do wszystkich nauczycieli, żeby nie zadawali na święta, ponieważ nie jest to czas na odrabianie lekcji, ale na zabawę i bycie z rodziną. Już teraz można wdrożyć zasadę, że na święta się nie zadaje. Potem wdrożymy rozwiązania docelowe.


Podwyżki dla nauczycieli, Katarzyna Lubnauer, System edukacyjny, Zmiany w edukacji, Kuratorzy edukacji, Lekcje religii, Likwidacja HiT, Płacowe rewolucje, Ministerstwo Edukacji, Reformy szkolne, Ocenianie nauczycieli, Dialog z nauczycielami

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/podwyzki-dla-nauczycieli-lubnauer-wazne-bylo-by-realnie-przekraczaly-1500-zl-6976134563789792a

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone