duda_walczy.jpeg

andrzej duda: prezydent w obronie pis i opozycja wobec tuska?

W ostatnich wypowiedziach medialnych Prezydenta Andrzeja Dudy można dostrzec jasny kierunek jego politycznych działań. Jak zauważa prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego, Prezydent Duda pragnie się ukazać jako symboliczny przeciwnik Donalda Tuska, jednocześnie broniąc PiS. W rozmowie z Onetem, politolog wskazuje na ambicję prezydenta do budowania swojej siły w obliczu kryzysu przywództwa w PiS oraz jego przyszłych aspiracji politycznych.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci", Prezydent Duda wyraźnie podkreślił, że Donald Tusk nie jest jego kandydatem na premiera. Duda tłumaczy swoje decyzje, kierując się "dobrą tradycją parlamentarną". Jednocześnie, zauważa prof. Chwedoruk, Prezydent Duda stara się przedstawić jako główny aktor na scenie prawicowej, poszukując nowych ról politycznych po zakończeniu swojej kadencji. Działania te mogą być interpretowane jako próba budowania pozycji wewnątrz PiS i szerszej prawicy.

Według eksperta, Prezydent Duda zdaje sobie sprawę z wyzwań, które niesie ze sobą zbliżające się zakończenie jego kadencji. W kontekście nie najlepszych relacji z kluczowymi partnerami unijnymi oraz administracją amerykańską, Duda może szukać swojego miejsca na krajowej scenie politycznej. W tym celu, zdaniem prof. Chwedoruka, Prezydent Duda może chcieć budować swoją siłę na słabości głównego nurtu PiS, chcąc pokazać, że na tym tle jest stabilny i dysponuje możliwościami oddziaływania.

Prof. Chwedoruk wskazuje również na możliwość, że spór polityczny będzie toczył się głównie w obszarze kwestii społeczno-ekonomicznych, a nie światopoglądowych. Zdaniem politologa, kluczowe dla Prezydenta Dudy będzie budowanie swojej roli w kontekście przyszłych zmian na scenie politycznej, szczególnie w relacjach z Konfederacją i PSL.


Andrzej Duda, Donald Tusk, PiS, polityka, wybory, prof. Rafał Chwedoruk, Uniwersytet Warszawski, prawica, zmiana władzy

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/warszawa/polityka-andrzeja-dudy-stala-sie-jasna-prezydent-szuka-osi-sporu-bedzie-bronil-pis/289kn3j

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone