kpo_plynie_do_polski.webp

decydujący moment dla polskiego planu odbudowy: kluczowa decyzja ke o zaliczkach

W najbliższy wtorek, 21 listopada, Komisja Europejska ma ogłosić decyzję w sprawie zwiększenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Polski. Chodzi o dodatkowe pożyczki w kwocie 23 miliardów euro, o które Polska wnioskowała w sierpniu tego roku.

Pierwsze zaliczki z tego tytułu mogą stanowić 20% ww. sumy, czyli około 5 miliardów euro. Według „Rzeczpospolitej”, decyzja ma zapaść 21 listopada, a 8 grudnia unijna rada ministrów finansów będzie mogła zaakceptować wniosek. Po formalnym podpisaniu dokumentów, pierwsze raty zaliczek mogą zostać wypłacone w styczniu 2024 roku.

Warto podkreślić, że zaliczki te nie dotyczą tzw. super kamieni milowych z głównej umowy o KPO, które wiązały się z reformą systemu dyscyplinarnego sędziów. Polska mogła wcześniej otrzymać zaliczki z głównej części KPO, jednak wynegocjowała program dopiero w tym roku. Teraz możliwe jest jedynie przekazywanie środków na podstawie rachunków za realizowane inwestycje oraz spełnienie super kamieni milowych dotyczących reform, w tym reformy systemu dyscyplinarnego sędziów.

Pomimo że KPO jest obecnie zamrożony, Polska ma szansę otrzymać wkrótce zaliczkę z nowej części pożyczkowej. Wypłata zaliczek nie jest związana z oczekiwaniem na nową władzę, a wniosek złożył obecny rząd Mateusza Morawieckiego. Donald Tusk, jako przyszły premier, z pewnością przyjmie te środki z zadowoleniem, jednak wyzwaniem pozostaje uwolnienie zablokowanych środków z głównego KPO. Konieczne są do tego reformy, które przekonają Komisję Europejską o chęci odbudowy praworządności i zakończenia nękania sędziów.


Komisja Europejska, Krajowy Plan Odbudowy, Polska, zaliczki, pożyczki, reformy, praworządność, KPO, finansowanie UE

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/pierwsze-zaliczki-z-kpo-wp%C5%82yn%C4%85-do-polski-jutro-wa%C5%BCna-decyzja-ke/ar-AA1keDJl?ocid=entnewsntp&cvid=55e16e586794485e98d987ec5ebae87c&ei=88

Polecane Artykuły

sebastian_wisniewski.webp

Sebastian Wiśniewski, apostazja, Caritas, Kościół katolicki, konflikt, decyzja, białostocka archidiecezja, zmiana wyznania

"wewnętrzny konflikt i apostazja w caritas: historia sebastiana wiśniewskiego"

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone