pellet.webp

pompy ciepła znikają z polskiego rynku? w programie czyste powietrze króluje obecnie inne źródło ciepła.

Pompy ciepła, które jeszcze niedawno dominowały wśród wnioskowanych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze, mogą stopniowo ustępować miejsca innym technologiom. Najnowsze dane wskazują, że coraz większą popularnością cieszą się kotły na biomasę, które zaczynają wracać do łask polskich konsumentów.

W styczniu 2023 roku pompy ciepła stanowiły 64 procent wniosków w programie Czyste Powietrze, co było znacznym wzrostem w porównaniu z 28 procentami rok wcześniej. Jednak pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło zmiany w trendach. Choć pompy ciepła nadal przewodzą, ich udział we wnioskach stopniowo spada, a wzrasta zainteresowanie kotłami na biomasę.

Kotły na biomasę zyskały na popularności w 2023 roku, osiągając udział na poziomie 17 procent, podczas gdy pompy ciepła spadły do 56 procent. Eksperci wskazują na konkurencyjne ceny pelletu oraz na fakt, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca na świecie. Kotły na biomasę mogą więc stanowić atrakcyjną alternatywę w procesie termomodernizacji.

W 2022 roku to obawy związane z drogim węglem i gazem przyczyniły się do wzrostu sprzedaży pomp ciepła. Obecnie, przy stabilnych cenach gazu i dostępności węgla, zainteresowanie pompami ciepła wydaje się spadać. Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie dalszy rozwój rynku pomp ciepła w Polsce, a także możliwe zmiany regulacji ze strony Komisji Europejskiej.

Program Czyste Powietrze nadal oferuje dofinansowanie termomodernizacji budynków, z dużym zainteresowaniem szczególnie w niektórych regionach Polski. W 2022 roku złożono blisko 160 tysięcy wniosków, a w pierwszym półroczu 2023 roku liczba ta przekroczyła już 100 tysięcy.


pompy ciepła, kotły na biomasę, program Czyste Powietrze, termomodernizacja, energetyka, zmiany rynkowe, dofinansowanie.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/pompy-ciep%C5%82a-znikaj%C4%85-z-polskiego-rynku-w-programie-czyste-powietrze-kr%C3%B3luje-obecnie-inne-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-ciep%C5%82a/ar-AA1jQDMl?ocid=entnewsntp&cvid=9e92ba36a5b74197b278ac95ba5bed17&ei=39

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone