kupon_na_prad.webp

bon energetyczny zamiast zamrożenia cen prądu w 2024? to pomysł na złagodzenie podwyżek.

W obliczu możliwych nawet 70-procentowych wzrostów cen prądu w 2024 roku, eksperci Forum Energii proponują nowy mechanizm wsparcia dla odbiorców - bon energetyczny. Dotychczasowe zamrożenie cen energii, które w 2023 roku miało chronić polskie gospodarstwa przed szybkim wzrostem cen, okazuje się kosztowne i niewystarczające w dłuższej perspektywie.

Zamrożenie cen energii do tej pory kosztowało już ponad 26 mld zł, a przyszły rok może przynieść jeszcze wyższe rachunki za prąd. Eksperci Forum Energii zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia "bardziej rynkowego rozwiązania". Propozycja obejmuje między innymi wprowadzenie bonu energetycznego, wsparcia dla taryf dystrybucyjnych, dodatkowych funduszy na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz specjalnej taryfy dla ogrzewania budynków energią elektryczną.

Analizy przewidują, że bez interwencji rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 100 zł miesięcznie. Bon energetyczny ma przypominać tarcze antyinflacyjne i oferować kilka wariantów wsparcia, z których najbardziej kosztowna to częściowe mrożenie cen i bon w wysokości 430 zł rocznie. Inne opcje to 500 zł rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych lub 1040 zł dla najmniej zarabiających i gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami.

Forum Energii zwraca również uwagę na problem wysokich taryf dla odbiorców korzystających z pomp ciepła i proponuje wprowadzenie taryfy grzewczej z różnymi stawkami w zależności od pory dnia. Takie rozwiązanie miałoby zachęcać do korzystania z energii odnawialnej i obniżać koszty dla odbiorców.


bon energetyczny, zamrożenie cen prądu, podwyżki cen energii, Forum Energii, taryfy energetyczne, pompy ciepła

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/bon-energetyczny-zamiast-zamro%C5%BCenia-cen-pr%C4%85du-w-2024-to-pomys%C5%82-na-z%C5%82agodzenie-podwy%C5%BCek-zyskaj%C4%85-tak%C5%BCe-pompy-ciep%C5%82a/ar-AA1jQIey?ocid=entnewsntp&cvid=9e92ba36a5b74197b278ac95ba5bed17&ei=57

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone