witek_poza_sejmem.webp

sejm odrzuca kandydaturę witek na wicemarszałka – reakcje i konsekwencje

W poniedziałek Sejm X kadencji nie wybrał Elżbiety Witek z PiS na stanowisko wicemarszałka Sejmu. W głosowaniu wzięło udział 460 posłów, z czego 193 z PiS poparło Witek. W opozycji, zdecydowana większość głosowała przeciw jej kandydaturze, pokazując brak poparcia dla przedstawicielki PiS w prezydium Sejmu.

Witek, która pełniła funkcję Marszałka Sejmu w poprzedniej kadencji, wyraziła rozczarowanie wynikiem głosowania. Podkreśliła swoje doświadczenie i zobowiązanie do przestrzegania regulaminu Sejmu, podczas gdy PiS potwierdził, że nie zaproponuje innego kandydata na to stanowisko. Jarosław Kaczyński, lider PiS, skomentował wyniki głosowania jako przejaw "dyktatury" ze strony opozycji.

Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu, zaznaczył, że decyzja Sejmu musi być uszanowana i że wynik jest częścią demokratycznego procesu. Podkreślił konieczność nauki radzenia sobie z wygranymi i przegranymi w parlamencie.

Wybór wicemarszałków Sejmu zakończył się wyborem pięciu przedstawicieli z różnych klubów parlamentarnych, z wyjątkiem PiS. Ta sytuacja może wpłynąć na dalszą dynamikę i relacje między partiami w nowej kadencji Sejmu.


Sejm, Elżbieta Witek, wicemarszałek, głosowanie, PiS, opozycja, demokracja parlamentarna, Szymon Hołownia, polityka, parlament

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sejm-nie-wybral-Elzbiety-Witek-na-wicemarszalek-Sejmu-8645438.html

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone