oszustwo_na_wnuczka.webp

oszustwo na "wnuczka" - jak nie dać się nabrać?

Oszustwo na "wnuczka" to jedna z metod, jaką przestępcy stosują, aby wyłudzić pieniądze od seniorów. Pomimo licznych ostrzeżeń, wiele osób wciąż pada ofiarą tych manipulacji. Jak rozpoznać oszustwo i co zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich?

**Zasada działania**

Schemat jest zwykle podobny: oszust dzwoni do starszej osoby, podając się za jej wnuczka lub innego krewnego, który znalazł się w nagłej potrzebie i potrzebuje szybkiego wsparcia finansowego. Często „pilne” potrzeby pieniężne dotyczą kaucji, wypadku lub innej zmyślonej sytuacji kryzysowej.

**Jak rozpoznać oszustwo?**

Nietypowa prośba o pieniądze - jeśli ktoś, kto podaje się za twojego krewnego, prosi o szybkie przekazanie gotówki, to już powinno to wzbudzić twoją czujność.

Presja czasowa - oszuści często podkreślają, że sprawa jest pilna i wymaga natychmiastowego działania, co ma na celu ograniczyć czas na refleksję.

Prośba o nieinformowanie innych członków rodziny - to kolejna czerwona flaga. W sytuacjach kryzysowych naturalne jest, że krewni są informowani i zaangażowani w rozwiązanie problemu.

Brak możliwości zweryfikowania tożsamości - jeśli osoba dzwoniąca unika podania informacji, które pozwoliłyby na zweryfikowanie jej tożsamości, jest to wyraźny znak ostrzegawczy.

**Co zrobić w przypadku podejrzenia oszustwa?**

Nie przekazuj pieniędzy. Żadne nagłe sytuacje nie powinny wymagać przekazywania gotówki przez kuriera czy przelew na nieznane konto.

Zweryfikuj tożsamość dzwoniącego. Zadzwoń na znane Ci numery telefonów swoich krewnych lub bezpośrednio do wnuczka, który miałby się znajdować w tarapatach.

Porozmawiaj z kimś zaufanym. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z rodziną lub przyjaciółmi.

Zgłoś próbę oszustwa. Nawet jeśli nie dałeś się oszukać, powiadom lokalne służby. Twoje zgłoszenie może pomóc w ostrzeżeniu innych i w ujęciu przestępców.

**Prewencja jest kluczowa**

Przestrzegaj swoich starszych rodziców lub dziadków przed tego typu oszustwami. Regularne rozmowy na ten temat, informowanie o różnych metodach stosowanych przez przestępców i uświadamianie, jak wielkie znaczenie ma weryfikacja, mogą zapobiec tragedii i utracie oszczędności życia.

Pamiętajmy, że oszuści są manipulatorami i doskonale potrafią wykorzystywać emocje swoich ofiar. Edukacja i czujność są naszymi najlepszymi sojusznikami w walce z tym zjawiskiem. Nie pozwólmy, aby strach i wstyd ofiar sprawiły, że przestępcy wyjdą z tego bezkarnie. Oszustwo na "wnuczka" jest przestępstwem, a jego sprawcy powinni ponieść konsekwencje swoich działań.Źródło:

Polecane Artykuły

© FLASH INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone